Spolky

Sbor dobrovolných hasičů

Sbor dobrovolných hasičů Drahotuše byl založen v roce 1882. V roce 1961 byl dostavěn svépomocí Požární dům, dnes Hasičská zbrojnice. Drahotušští hasiči každoročně pořádají pohárovou soutěž v požárním útoku o pohár V&K servis Drahotuše, zařazenou do memoriálu Leopolda Koutného Velké ceny OSH Přerov. V současné době má sbor 60 členů, z toho 9 členek tvoří soutěžní družstvo žen a 14 členů je v zásahové jednotce / JSDH V/. Každoročně se účastní hasičské soutěže – Velká cena okresu Přerov a mládež prokazuje svoji dovednost v soutěži – Okresní hry Plamen.

Výbor tvoří 7 členů

  • starosta SDH Ladislav Koutný st.
  • náměstek starosty SDH Václav Šnejdrla st.
  • velitel SDH a JSDH Ing.Daniel Dlesk jednatel a kronikář SDH
  • Ing. Vendula Mazuchová
  • hospodář SDH Dana Frydrýšková
  • zbrojíř /strojník/ SDH Michal DreiseItel
  • preventista SDH David Pumprla

Klub rodičů a přátel školy

http://www.zsdrahotuse.cz/category/zs/krps/

Divadelní soubor Tyl Drahotuš

Divadelní soubor Ventyl

Na začátku, v roce 2011, byla parta lidí, kterou baví divadlo. Po měsících zkoušek, příchodů a odchodů, jsme se rozhodli, že chceme něco víc. 24. dubna 2013 pak oficiálně vzniklo Divadlo Ventyl.

Zázemí jsme našli ve spolupráci se Sokolem v hranické sokolovně, která je, s kapacitou hlediště i více než 500 diváků, naší domácí scénou. Pomáhá nám Osadní výbor Drahotuše, Olomoucký kraj, město Hranice i řada příznivců.

Veřejnosti jsme se poprvé představili 16. listopadu 2013 ve Velké inscenací O. Wildea Jak je důležité míti Filipa a vyprodali tamní sokolovnu. Rok poté jsme premiérově představili divákům hru Zdeňka Podskalského, Ligu proti nevěře. V březnu 2015 se uskutečnila divadelní přehlídka Ventylator. S premiérou detektivní komedie Hrobka s vyhlídkou jsme 21. listopadu 2015 poprvé vyprodali sokolovnu v Hranicích.

3. listopadu 2016 - česká premiéra Dvou nahatých chlapů.

11. listopadu 2017 jsme v české premiéře uvedli komedii Dokud nás milenky nerozdělí, kterou jsme na čtyřech hranických představeních pokořili hranici 1700 diváků.

2. listopadu 2019 - česká premiéra francouzské komedie Nový začátek.

13. listopadu 2021 - premiéra francouzské komedie Ať žije Bouchon!

Věkovým průměrem patříme spíše k mladším souborům, přesto v našich řadách najdete i stálice hranické divadelní scény. Aktuálně máme devět členů a stále hledáme nové, spolehlivé lidi.

Našim cílem je hrát sobě i lidem pro radost, užívat si krásných rolí i textů.

www.ventyl.cz

Aeroklub Drahotuše

www.aeroklubhranice.cz

TJ Sokol Drahotuše, oddíl kopané

TJ byla založena v roce 1902 pod názvem Tělocvičná jednota Sokol. Později existovala pod názvem Tělovýchovná jednota Sokol a to v letech 1953 – 1992. V současné době je počet členů 21. Areál hřiště TJ Sokola je veřejnosti stále otevřen. Díky chybějícímu kulturnímu domu v obci Drahotuše, se stává hřiště společenským a kulturním centrem.

Tenis Drahotuše

Náš spolek byl založen v roce 1998 pod názvem TENISOVÝ KLUB WELLART. Tento název se v průběhu let upravil na oficiální název TENISOVÝ KLUB DRAHOTUŠE, z.s.

V areálu našeho klubu se nachází 2 antukové kurty, šatny, sklad a zázemí pro odpočinek.

O kurty se pečlivě staráme v rámci brigád. Naplno je využíváme v období května až října.

V současné době je v klubu přihlášeno 30 osob

Zahradkáři Drahotuše

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Drahotuše byla založena v naší obci v dubnu roku 1963 a zakládajících členů bylo tehdy 34. Sdružuje příznivce a zájemce o zahrádkaření, kteří si vyměňují své zkušenosti, diskutují a ověřují si trendy v této oblasti.

Organizace má nyní 15 členů a výbor ZO ČZS Drahotuše od roku 2019 pracuje ve složení předseda Martin Zálešák, místopředseda Jan Hais, tajemník Josef Kolář, pokladník Jan Trefil, člen Michal Bartoš a revizní komise František Grauer, Zdeněk Bortl a Jindřich Těšík. Ke svému setkávání využíváme zasedací místnost Osadního výboru Drahotuše.

Od roku 2013, kdy jsme oslavili 50. výročí založení organizace, pořádáme opět každoroční výstavy ovoce, zeleniny a květin a organizujeme nepravidelně zájezdy s různou tématikou. Tyto aktivity nám však nyní omezila koronavirová pandemie. Dál, ukáže čas. Kontakt Email: zahradkari.drahotuse@seznam.cz, popř. osobně výše uvedení členové.

Včelaři Drahotuše

Myslivci Drahotuše